Master Plan Steering Task Force (MPSTF) Members

Number Position Represented Name Title/Department
1 Co-Chair #1 Irene Malmgren Vice President, Instruction
2 Instruction (appointed by Vice President, Instruction) Joumana McGowan Associate Vice President, Instruction
3 Instruction (appointed by Vice President, Instruction) Joe Jennum Dean, Kinesiology, Athletics, & Dance 
4 Instruction (appointed by Vice President, Instruction) Jennifer Galbraith Dean, Business 
5 Instruction (appointed by Vice President, Instruction) Madelyn Arballo Dean, School of Continuing Education 
6 Instruction (appointed by Vice President, Instruction) Mark Lowentrout Associate Dean, Arts
7 Co-Chair #2 Audrey Yamagata-Noji Vice President, Student Services
8 Student Services (appointed by Vice President, Student Services) Tom Mauch Dean, Counseling
9 Student Services (appointed by Vice President, Student Services) Grace Hanson Dean, ACCESS and Student Health Services
10 Student Services (appointed by Vice President, Student Services) Francisco Dorame Associate Dean, Counseling
11 Administrative Services (appointed by Vice President, Administrative Services) Dave Wilson Chief of Police, Campus Safety
12 Administrative Services (appointed by Vice President, Administrative Services) Gary Nellesen Director, Facilities Planning & Management
13 Administrative Services (appointed by Vice President, Administrative Services) Mika Klein  Senior Facilities Planner, Facilities Planning & Management
14 Co-Chair #3 Jeff Archibald Academic Senate President 2016-17
15 Co-Chair #3 Martin Jones-Ramey Academic Senate President 2017-18
16 Faculty from each Division (appointed by the Academic Senate) Craig Deines Arts Division
17 Faculty from each Division (appointed by the Academic Senate) Dalia Chavez School of Continuing Education
18 Faculty from each Division (appointed by the Academic Senate) Tamra Horton Humanities & Social Sciences Division
19 Faculty from each Division (appointed by the Academic Senate) Mark Ruh Kinesiology, Athletics, & Dance Division
20 Faculty from each Division (appointed by the Academic Senate) Chisa Uyeki Library & Learning Resources Division
21 Faculty from each Division (appointed by the Academic Senate) Martin Mason Natural Sciences Division
22 Faculty from each Division (appointed by the Academic Senate) Jonathan Hymer Technology & Health Division
23 Faculty from each Division (appointed by the Academic Senate) Lina Soto Counseling
24 Associated Students Miriam Ayala Student 2016-17
25 Associated Students Rene Jimenez Student 2016-18
26 Associated Students Hanna Kang Student 2016-17
27 Classified (appointed by CSEA 262 and CSEA 651) Katherine MacDonald CSEA 262
28 Classified (appointed by CSEA 262 and CSEA 651) Carlos Duarte CSEA 262
29 Classified (appointed by CSEA 262 and CSEA 651) Ruben Flores CSEA 651