Facebook Pixel Code

Self Evaluation Writing Team Members

Standard I.A.:  Mission

Name Classification Team Status
Adrienne Price, Grants Manager Chair
Kelly Coreas, Respiratory Therapy Faculty Member
Art Morales, Maintenance Classified Member
Marchelle Nairne-Proulx, School of Continuing Education Classified Member
Pat Romero, Grants Classified Member
Jim Uh Student Member
Eric Kaljumagi, Learning Assistance Faculty Previous Member
Dielle Danica Kuffel Student Previous Member

Standard I.B.:  Assuring Academic Quality and Institutional Effectiveness

Name Classification Team Status
Barbara McNeice-Stallard Manager Chair
Lianne Greenlee, Professional & Organizational Development Manager Member
Carolyn Keys, Student Life Manager Member
Annel Medina, Research and Institutional Effectiveness Classified Member
Rene Jimenez Student Member
Kate Morales, Information Technology Classified Member
Carol Impara, Consumer & Design Technologies Faculty Member
Paola Mendoza Student Trustee Previous Member
Dana Moskowitz Student Previous Member
Robert Montoya, Grounds Classified Previous Member

Standard I.C.:  Institutional Integrity

Name Classification Team Status
Karelyn Hoover, Natural Sciences Division Manager Chair
George Bradshaw, Admissions and Records Manager Member
Diana Dzib, School of Continuing Education Classified Member
Christina Estrada, Instructional Services Classified Member
Barbara Gonzales, Learning Assistance Faculty Member
Karla Sanchez Student Member
Tom Edson, English, Literature and Journalism      Faculty Previous Member
Paola Mendoza Student Trustee Previous Member

Standard II.A.:  Instructional Programs

Name Classification Team Status
James Jenkins, Humanities and Social Sciences Manager Chair
Jeff Archibald, Communication Faculty Member
Stacy Bacigalupi, Psychology Faculty Member
Liza Becker, School of Continuing Education Manager Member
Eva Figueroa, Tutorial Services Classified Member
Jamaika Fowler, Counseling Faculty Member
Desiree Marquez, Financial Aid Manager Member
Michelle Sampat, Learning Assistance Faculty Member
Jeanne-Marie Velickovic, Humanities and Social Sciences Manager Member
Emily Woolery, Library Faculty Member
Daniel Lamoree, Information Technology Classified Previous Member
Ayo Osilaja Student Previous Member
Jordan Petersen Student Previous Member
Maryann Tolano-Leveque, Honors Program Manager Previous Member

Standard II.B.:  Library and Learning Support Services

Name Classification Team Status
LeAnn Garrett, Library Faculty Co-Chair
Meghan Chen, Library and Learning Resources Manager Co-Chair
Robin Cash, Learning Lab Classified Member
David Charbonneau, Writing Center Manager Member
Hong Guo, Library Faculty Member
Kristin Ho Student Member
Peggy Marcy, School of Continuing Education Classified Member
Doug Mullane, Humanities and Social Sciences Faculty Member
Sandra Weatherilt, Faculty and Consumer Sciences Faculty Member
Elizabeth Bravo Student Previous Member
Deb Distante, Library Faculty Previous Member
Bailey Smith, Learning Assistance Center Manager Previous Member
Jordan Petersen Student Previous Member
Maryann Tolano-Leveque, Honors Program Manager Previous Member

Standard II.C.:  Student Support Services

Name Classification Team Status
Audrey Yamagata-Noji, Student Services Vice President Chair
Madelyn Arballo, School of continuing Education Manager Member
Debbie Cavion, Kinesiology, Athletics and Dance Manager Member
Chong Hee Min, Admissions and Records Classified Member
Marjes Jackson, Admissions and Records Classified Member
Eddie Lee, Counseling Faculty Member
Tom Mauch, Counseling Manager Member
Karen Osario, Student assisted by Andrea Sims, Student Life Student/Manager Member
Maria Tsai, Research and Institutional Effectiveness Classified Member
Arnita Champion Carter, Business and Kinesiology, Athletics and Dance Classified Previous Member
Arianna Rivera Student Previous Member

Standard III.A.:  Human Resources

Name Classification Team Status
Cynthia Hoover, Human Resources Manager Chair
Joanne Franco, Human Resources Confidential Member
Mark Fernandez, Information Technology Classified Member
Diondre McBride,  Grounds Classified Member
Elizabeta Meyer, Biological Sciences Faculty Member
Beverly Yan Student Member
James Czaja, Human Resources Vice President Previous Member
Lisa DiDonato, Research and Institutional Effectiveness Classified Previous Member
Stacey Gutierrez, Professional & Organizational Development Manager Previous Member
Johnny Jauregui, Grounds Classified Previous Member
Lorraine Jones, Human Resources Manager Previous Member
Dielle Danica Kuffel Student Previous Member
Bill Rawlings, Information Technology Classified Previous Member

Standard III.B.:  Physical Resources

Name Classification Team Status
Gary Nellesen, Facilities Manager Chair
Joe Jennum, Kinesiology, Athletics and Dance Manager Member
Eric Kaljumagi, Learning Assistance Faculty Member
Anthony Kelly, the Department of Police and Campus Safety Supervisor Member
Sue Long, Arts Manager Member
Jonnatthan Ortez Student Member
Beth Quinlan, Administrative Services Classified Previous Member
Karen Saldana, Safety and Risk Management Manager Previous Member

Standard III.C.:  Technology Resources

Name Classification Team Status
Vic Belinski, Information Technology Manager Chair
Oyundari Altansukh Student Member
Ron Bean, Information Technology Manager Member
Nicole Blean, Humanities and Social Sciences Manager Member
Tony Gallardo, School of Continuing Education Classified Member
Robert Hughes, Information Technology Manager Member
Samson Lam, Maintenance Classified Member
Chris Schroeder, Information Technology Manager Member
Robert Stubbe, Information Technology Classified Member
Dale Vickers, Information Technology Manager Member
Vic Zamora, Computer Information Systems Faculty Member
Tanner Naas Student Previous Member
Carol Webster, Distance Learning Classified Previous Member

Standard III.D.:  Financial Resources

Name Classification Team Status
Rosa Royce, Fiscal Services Manager Chair
Mark Fernandez, Information Technology Classified Member
Mike Gregoryk, Administrative Services Vice President Member
Grace Hanson, Disabled Student Programs and Services Manager Member
Donna Lee, Natural Sciences Classified Member
Gary Nellesen, Facilities, Planning & Management Manager Member
Justin Ott, Facilities Classified Member
Martin Ramey, Paralegal Faculty Member
Kory Richardson Student Member
Fernando Aguayo Student Previous Member

Standard IV.A.:  Decision-Making Roles and Processes

Name Classification Team Status
Lance Heard, Public Services Faculty Chair
Rosa Asencio, Career & Transfer Services Classified Member
John Barkman, Research and Institutional Effectiveness Classified Member
Matthew Judd, Natural Sciences Manager Member
Bill Rawlings, Information Technology Classified Member
Betty Santos Student Member
Dan Smith, Commercial and Entertainment Arts Faculty Member
Manny Marquez, Grounds Classified Previous Member
Deejay Santiago, School of Continuing Education Classified Previous Member
Melissa Villa Student Previous Member

Standard IV.B.:  Chief Executive Officer

Name Classification Team Status
Sandra Bollier, Financial Aid Classified Chair
Rene Jimenez Student Member
Lee Jones, Information Technology Classified Member
Joumana McGowan, Instructional Services Manager Member
Lakshimi Rai, Payroll Classified Member
Donald Sciore, Instructional Services Manager Member
Dan Smith, Commercial and Entertainment Arts Faculty Member
Michelle Grimes-Hillman, Psychology Faculty Previous Member
Christopher Nguyen Student Previous Member
Randy Smith, Commercial and Entertainment Arts Classified Previous Member

Standard IV.C.:  Governing Board

Name Classification Team Status
Jennifer Galbraith, Business Manager Chair
John Lewallen, Marketing and Public Relations Classified Member
Carol Nelson, President's Office Confidential Member
Lina Soto, Counseling Faculty Member
Donna Burns, School of Continuing Education Manager Previous Member
LeAnn Garrett, Library Faculty Previous Member
Christopher Nguyen Student Previous Member
Jack Tayag, Custodial Services Faculty Previous Member